PRE NÁŠ DOM

Odber magazínu

Postarajte sa o svoj bytový dom a bude radosť bývať v ňom

Aj vy patríte k tým obyvateľom Slovenska, ktorí žijú v staršom bytovom dome? Tento typ bývania má u nás naozaj široké zastúpenie a preto je nevyhnutné sa o bytové domy aj priebežne starať. Najmä o tie, ktoré už stoja a slúžia na bývanie niekoľko desiatok rokov.

Viete si predstaviť, že by život vo vašom bytovom dome mohol vyzerať aj inak ako doteraz? Napríklad, že by dom vyzeral moderne, jeho múry by nesužovali plesne, okná by tesnili, strecha nezatekala, základy nevlhli, výťah by jazdil bez porúch a hluku, a hlavne, vy by ste platili podstatne menej dodávateľom energií? Toto nie je sen. Naopak, ak sa rozhodnete pre hĺbkovú obnovu svojho bytového domu, je to vcelku jednoducho a rýchlo dosiahnuteľná realita. A dokonca to nemusí ani veľa stáť.

Ak obnova, tak poriadna

Čo všetko by mala zahŕňať hĺbková obnova bytového domu, aby priniesla naozaj efektívne zníženie nákladov za energie:

  • odstránenie systémových porúch a chýb v statike domu
  • výmenu okien, vstupných brán, opravu schodísk, výťahov, spoločných priestorov, balkónov a lodžií
  • zateplenie obvodových múrov, opravu, zateplenie a zaizolovanie strechy
  • obnovu izolácií v základoch a suteréne domu
  • vykonanie zmien v energetických systémoch (kúrenie a príprava teplej vody)
  • výmenu a izolovanie vnútorných energetických rozvodov
  • vyregulovanie vykurovacej sústavy
  • namontovanie termostatických ventilov na všetky radiátory

Výhodný úverový program

Je zrejmé, že pokiaľ má byť obnova bytového domu efektívna, mala by byť zásadná, a to veru nie je lacná záležitosť. Vedia to aj odborníci na financovanie bývania v Prvej stavebnej sporiteľni. Preto vyvinuli výhodný úverový program, vďaka ktorému boli na Slovensku počas ostatných 16 rokov obnovené stovky bytových domov. Presnejšie, obnova každého siedmeho bytového domu bola financovaná z prostriedkov od Prvej stavebnej sporiteľne. V súčasnosti sa úroková sadzba tých najvýhodnejších úverov PSS, a. s., začína už od 1,49 % ročne. Sú to úvery s fixáciou úrokovej sadzby na jeden rok vo výške aspoň 20-tisíc €.

Riešenia pripravené na mieru

Prvá stavebná sporiteľňa ponúka aj iné riešenia. Platí, že čím vyšší je úver a čím dlhšia je jeho splatnosť, tým nižšia bude úroková sadzba úveru. Fixácia úrokovej sadzby úveru môže byť na celú dobu splácania úveru alebo na jeden či päť rokov. Výber závisí od požiadaviek vlastníkov bytov a výšky mesačnej tvorby fondu opráv a údržby bytového domu. Úrokovú sadzbu úverov určených na významnú obnovu bytových domov nad 600-tisíc € banka stanovuje individuálne. Dobu splácania úveru môže PSS, a. s., prispôsobiť požiadavkám vlastníkov bytov. Splatnosť úveru na obnovu bytového domu môže trvať až 30 rokov, ale banka umožňuje aj jeho predčasné splatenie. Vďaka úverom na obnovu bytových domov od PSS, a. s., je možné prefinancovať až 100 % plánovaných opráv v bytovom dome a novým úverom je možné splatiť tiež predchádzajúce úvery bytového domu čerpané v iných bankách za menej výhodných podmienok.  

Úver splatíte z úspor

Mnohí vlastníci bytov pri rozhodovaní sa dôkladne zvažujú, či vôbec dokážu úver splácať. Prax ukazuje, že bez problémov. Ak bytový dom podstúpi komplexnú obnovu, jej výsledkom býva aj viac ako 50 % úspora na nákladoch za energie. Splátka úveru sa zvyčajne rovná úspore na energiách. Niekedy dokonca úspora splátky aj o čosi prevýši. Inak povedané, splácanie úveru rodinné rozpočty vlastníkov bytov vlastne vôbec nezaťaží. 

 

Výhodné riešenie s úsporou

Ak žijete v bytovom, ktorý v tomto alebo v minulom roku čerpal úver na obnovu z PSS, a. s., a požiadate nás o úver napríklad na rekonštrukciu svojho bytu, radi vám ho poskytneme bez poplatku za jeho spracovanie.

Viac informácií nájdete na www.pss.sk, alebo zavolajte na 02/58 55 58 55.